• moved by
6 6 votes

The price of a wire made of a super alloy material is proportional to the square of its length. The price of $10 m$ length of the wire is Rs. $1600$. What would be the total price (in Rs.) of two wires of length $4m$ and $6m$ ?

  1. $768$
  2. $832$
  3. $1440$
  4. $1600$

1 Answer

Best answer
12 12 votes
Price is proportional to the square of the length of wire i.e. $P\propto L^{2}$

$P_{1}=1600,L_{1}=10m,L_{2}=4m,L_{3}=6m$

We can write like this $\frac{P_{1}}{P_{2}}=\frac{L_{1}^{2}}{L_{2}^{2}}$

$\implies \frac{1600}{P_{2}}=\frac{10^{2}}{4^{2}}$

$\implies P_{2}=\frac{1600\times 16}{100}=256$

and $\frac{P_{1}}{P_{3}}=\frac{L_{1}^{2}}{L_{3}^{2}}$

$\implies\frac{1600}{P_{3}}=\frac{10^{2}}{6^{2}}$

$\implies P_{3}=\frac{1600\times 36}{100}=576$

$\implies P_{1}+P_{2}=256+576=832$

The correct answer is $(B)$

__________________________________________________________

Alternate method$:$

The price of wire made of super alloy material is proportional to the square of its length.

$\text{Price}\propto (\text{Lenght})^{2}$

$\implies P=k\ l^{2}$

Length of wire $=10 \ m$

According to the given condition,

$1600=k \ (10)^{2}\implies1600=k(100)\implies k=16$

So, that price of two wires of length $4\ m$ and $6 \ m$ is $=k\left[l_{1}^{2}+l_{2}^{2}\right]=16\left[4^{2}+6^{2}\right]=16\left[16+36\right]=16\times 52=832$
• moved by
1 flag
Answer:
Position:
Show: