• edited by
0 0 votes

​​​​​​The Surface Overflow Rate (SOR) in a rectangular sedimentation tank is $45\: \mathrm{m}^{3} / \mathrm{m}^{2} / \mathrm{d}$. Minimum diameters of spherical inorganic and organic particles expected to be completely removed in this tank are calculated. Assume that Stoke's law is applicable. Which of the following options is/are correct:

Specific gravity of inorganic particles $=2.65$
Specific gravity of organic particles $=1.20$
Acceleration due to gravity $(g)=9.81 \mathrm{~m} / \mathrm{s}^{2}$
Kinematic viscosity $(v)=1 \times 10^{-6} \mathrm{~m}^{2} / \mathrm{s}$

  1. Minimum diameter of inorganic particles is $24 \: \mu \mathrm{~m}$
  2. Minimum diameter of organic particles is $69 \: \mu \mathrm{~m}$
  3. Minimum diameter of inorganic particles is $15 \: \mu \mathrm{~m}$
  4. Minimum diameter of organic particles is $55 \: \mu \mathrm{~m}$

1 Answer

Answer:
Position:
Show: